Skip to main content

Informacja prasowa

Branża łączy siły, aby przyspieszyć renowację budynków w Europie Środkowo-Wschodniej

Notatka prasowa, maj 2023

Dwie trzecie z 43,6 mln mieszkań w domach jedno- i wielorodzinnych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) ma więcej niż 30 lat (wybudowane przed 1989 r., według EU Building Stock Observatory) i jest w dużym stopniu nieefektywne. 

Obywatele i społeczeństwa cierpią z powodu wysokich rachunków za energię, niskiego komfortu życia, poważnego zanieczyszczenia powietrza i uzależnienia od paliw kopalnych powyżej średniej UE. Aby pomóc w rozwiązaniu tych palących problemów, liderzy branży renowacji budynków DAIKIN, DANFOSS, KNAUF INSULATION, ROCKWOOL, SAINT-GOBAIN, SIGNIFY i VELUX podpisali memorandum na Forum Efektywności Energetycznej Europy Środkowej i Wschodniej (Forum C4E) na Słowacji. Zobowiązują się do współpracy i podejmowania systematycznych i skutecznych kroków w celu podniesienia rangi modernizacji budynków i efektywności energetycznej w dyskusjach na temat polityki publicznej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Šamorín, Słowacja, 24 maja 2023 r. – Oddziały firm w Europie Środkowo-Wschodniej to ponad 42 tysiące pracowników i 100 zakładów produkcyjnych. Zamierzają skupić się na bardziej systematycznym i skutecznym zaangażowaniu w krajowe debaty na temat polityki publicznej oraz na uczynieniu renowacji budynków priorytetowym tematem. 

Obywatele i instytucje potrzebują, aby rządy krajowe przyjęły polityki publiczne, które pomogłyby im pokonać szereg barier w renowacji ich budynków i przyczynić się do wspólnego dobra, jakim jest czyste powietrze, zdrowie publiczne, bezpieczeństwo energetyczne i dekarbonizacja. Renowacja budynków może zapewnić zdrowsze, wydajniejsze i tańsze w eksploatacji budynki, a także czystsze powietrze i większe bezpieczeństwo energetyczne krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Co więcej, modernizacja budynków zapewnia już dziś setki tysięcy miejsc pracy w regionie CEE.

DAIKIN, Tanja Banay, dyrektor generalny Strategic Business Unit Commercial CEE:

Przyspieszenie rozwoju pomp ciepła ma zasadnicze znaczenie dla zmniejszenia zależności od paliw kopalnych. Każdy typ pompy ciepła zapewnia znaczne korzyści w zakresie efektywności energetycznej i redukcji emisji CO2 w porównaniu z kotłem gazowym. Aby osiągnąć dekarbonizację zasobów budowlanych w Unii Europejskiej do 2050 r., konieczna będzie szeroka gama pomp ciepła, w tym przystępne cenowo modele powietrze-powietrze, szczególnie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

ROCKWOOL, Andrzej Kielar, Dyrektor Zarządzający na Europę Środkowo-Wschodnią: Wszyscy potrzebujemy mniej energii. Większość budynków w krajach CEE nie spełnia żadnych norm efektywności energetycznej. Nie ma innego sposobu, aby to zmienić niż poprzez masową termomodernizację budynków. Nie można oczekiwać cudu, trzeba tylko wprowadzić spójny plan działania we wszystkich krajach i skuteczne, długofalowe programy wsparcia finansowego, które go wspierają. Wtedy poprawimy standard życia mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej i całych krajów, zmniejszymy ubóstwo energetyczne, zadbamy o klimat, rozwój gospodarczy i bezpieczeństwo energetyczne. Pozytywnych i oczywistych rezultatów jest tak wiele, a wciąż zbyt wiele barier dla termomodernizacji.

O firmie


Daikin Industries Ltd.

Daikin Industries Ltd. z siedzibą w Osace w Japonii zatrudnia około 89 000 osób na całym świecie i osiągnęła sprzedaż na poziomie około 23,7 miliarda euro w roku podatkowym 2021 (21 kwietnia – 22 marca). Firma jest światowym liderem na rynku pomp ciepła i systemów klimatyzacyjnych oraz filtracji powietrza. Daikin Industries Ltd. jest jedynym producentem klimatyzacji na świecie, który samodzielnie opracowuje i produkuje wszystkie ważne komponenty, takie jak czynniki chłodnicze, sprężarki i elektronika.

Daikin Europe N.V.

Daikin Europe N.V. jest spółką zależną Daikin Industries Ltd. i wiodącym dostawcą technologii ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, i oczyszczania powietrza. Firma projektuje, produkuje i wprowadza na rynek szeroką gamę urządzeń, a także rozwiązania szyte na miarę dla celów mieszkaniowych, handlowych i przemysłowych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Do tej pory Daikin Europe N.V. zatrudnia ponad 12 000 pracowników w ponad 59 skonsolidowanych spółkach zależnych. Posiada 12 głównych zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w Belgii, Czechach, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Turcji, Austrii i Wielkiej Brytanii. Główna siedziba Daikin Europe Group znajduje się w Belgii w Ostendzie. Firma powstała w 1972 roku, produkcja w Europie rozpoczęła się w 1973 roku.

Daikin Airconditioning Central Europe

Daikin Air conditioning Central Europe została założona w 1999 roku z siedzibą w Wiedniu, Austria, jako spółka zależna Daikin Europe N.V. Portfolio firmy obejmuje produkty i rozwiązania do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, oczyszczania powietrza i chłodnictwa. Ponad 560 pracowników i 2500 partnerów odpowiada za sprzedaż i serwis w 16 krajach Europy Środkowo-Wschodniej (Austria, Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Węgry, Kosowo, Czarnogóra, Mołdawia, Macedonia Północna, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja i Słowenia). Dzięki aplikacji Your Daikin World w siedzibie głównej w Wiedniu, branża HVAC-R i sektor budowlany mają dostęp do nowoczesnego centrum doświadczeń do współtworzenia dostosowanych do potrzeb rozwiązań dla hoteli, sklepów, biur lub dużych zastosowań komercyjnych. Obejmuje również jedno z 9 ośrodków szkoleniowych w regionie Daikin Central Europe.

Daikin Airconditioning Poland Sp. z o.o.

Daikin Airconditioning Poland Sp.z o.o. została założona w 2001 roku z siedziba biura głównego w warszawie, jako spółka zależna Daikin Europe N.V. Prowadzi dystrybyjcje, doradztwo i serwis wszystkich urządzen oferowanych przez grupe Daikin na terenie polski. Oferuje Efektywne energetycznie i zaawansowane technologicznie rozwiazania do ogrzewania, klimatyzacji, chłoddzenia zarówno w obiektach komercyjnych, przemysłowych jak i w budownictwie indywidualnym. Posiada szereg biur regionalnych w całej polsce oraz oferuje swoje produkty i usługi poprzez siec autoryzowanych Partnerów w całym kraju.

 

Kontakt dla mediów

Sofie Sap - Corporate Communication Manager

(Dutch/French/English)

tel: +32 472 580 482

mail: sap.s@daikineurope.com

Daisuke Kakinaga - Corporate Communication Manager

(Japanese/English)

tel: +32 465 462 321

mail: kakinaga.d@bxl.daikineurope.com

 

Agnieszka PIóro
Koordynator działu marketingu Daikin Airconditioning Poland Sp. z o.o.

tel.: +48 691 89 22 80
mail: pioro.a@daikin.pl
Daikin Airconditioning Poland Sp. z o.o.
ul. Krakowiakow 36
02-255 Warszawa
Polska

 • Daikin Emura z prestiżowym wyróżnieniem Good Design Award

  Nasz ostani model Daikin Emura otrzymał prestiżowe wyróżnienie w konkursie Good Design Award, dla najlepszych producentów technologii, którą co roku przyznaje Japan Institute of Design Promotion. Oznacza to, że jednostka trafi do albumu GDA, jako przykład wyjątkowo zaprojektowanego urządzenia.
 • Daikin-Central-Europe-kununu-Top-Company-2023

  Daikin Central Europe drugi rok z rzędu otrzymało nagrodę kununu Top Company

  Daikin Central Europe jest szybko rozwijającym się dostawcą systemów ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, oczyszczania powietrza. Centrala w Wiedniu zatrudnia ponad 200 pracowników i zarządza 16 rynkami w Europie Środkowej i Wschodniej.
 • Daikin ponownie wspiera polski sport

  Październik 2022, Warszawa – Daikin Airconditioning Polska nawiązuje współpracę z Polskim Związkiem Narciarskim oraz Aleksandrem Zniszczołem – polskim skoczkiem, członkiem kadry narodowej.

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?