Skip to main content

Informacja prasowa

Agregaty chłodnicze chłodzone powietrzem Daikin ze sprężarkami spiralnymi R-32 jako nowe, wysokowydajne rozwiązanie do procesów, zastosowań przemysłowych i IT

Notatka prasowa, marzec 2023

Wiedeń, marzec 2023 - wziąwsze pod uwagę, że 89% emisji wytwarzanych przez agregaty chłodnicze pochodzi ze zużycia energii przez sprzęt, celem firmy Daikin jest zapewnienie maksymalnej wydajności operacyjnej i energetycznej przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji. Takie ogragniczenie możliwe jest dzięki zastosowaniu czynników chłodniczych o niższym współczynniku GWP (Global Warming Potential).

 

Zastosowanie czynnika chłodniczego R-32 w agregatach chłodniczych znacznie zmniejsza wpływ na środowisko ze względu na niższy GWP w porównaniu z czynnikiem chłodniczym R410A. Ograniczenie wykorzystania czynnika chłodniczego oraz ilości potrzebnych do odzyskiwania, regeneracji i ponownego użycia R-32 z Loop by Daikin dla kluczowych klientów, ma na celu uniknięcie produkcji gazu.

 

Rozszerzając zakres sprężarek spiralnych Daikin o niskim GWP do 1010 kW, najnowszy nowy agregat chłodniczy chłodzony powietrzem ze sprężarki spiralnymi R32 oferuje niskoemisyjne rozwiązanie dla szeregu zastosowań związanych z chłodzeniem procesowym, przemysłowym, informatycznym i komfortowym.

Wprowadzona na rynek w tym miesiącu druga generacja agregatów chłodniczych Daikin tylko do chłodzenia R32 zapewnia wysoką wydajność przy pełnym i częściowym obciążeniu ze zwiększonym zakresem wydajności do 1010 kW (w porównaniu z istniejącymi 704 kW) w nowej, kompaktowej obudowie, oferując redukcję o 275 rozmiar mm.

W pełni zintegrowane funkcjonalności

Zoptymalizowana wydajność drugiej generacji chłodzonych powietrzem agregatów chłodniczych Daikin na czynnik chłodniczy R-32 obejmuje kilka nowych funkcji:

 • Innowacyjna konstrukcja wentylatora zwiększa przepływ powietrza i wydajność podczas pracy oraz obniża emisję hałasu.
 • Dodatkowo, w pełni metalowa obudowa sprężarki z dźwiękochłonną izolacją zapewnia ochronę sprężarki, jednocześnie redukując poziom hałasu nawet o 4 dB.
 • Nowa seria umożliwia uzyskanie dużych wydajności w kompaktowej obudowie dzięki redukcji długości jednostki o 275 mm w porównaniu z poprzednią serią.
 • Nowe funkcje, takie jak szybki restart, zintegrowane możliwości sekwencjonowania i monitorowania wydajności są dostępne jako opcje.
 • Zarządzanie systemem zostało uproszczone dzięki wprowadzeniu nowej aplikacji mobilnej Daikin.

Większa elastyczność i korzyści

Z EER1 dochodzącym do 3,3 i SEER2 dochodzącym do 5,5, nowa seria może pochwalić się poprawioną efektywnością energetyczną, zarówno przy częściowym, jak i pełnym obciążeniu. Wszystkie modele są zgodne z aktualnymi wymogami Ecodesign3 dotyczącymi komfortowego chłodzenia.

Dzięki szerokiemu zakresowi temperatur roboczych od -12°C do 30°C, najnowsza seria chłodzonych powietrzem agregatów chłodniczych Daikin nadaje się do różnych zastosowań, od dużych budynków komercyjnych po obiekty przemysłowe i centra danych, które również mogą korzystać z wersja hydronicznego chłodzenia swobodnego. Hydroniczne jednostki free-coolingu zapewnią większe oszczędności energii, wykorzystując korzystne temperatury zewnętrzne, dodatkowo zmniejszając zapotrzebowanie na energię elektryczną, co jest kluczowym aspektem w budynkach zużywających ogromne ilości energii jako centra danych.

Standardowa wersja tylko z chłodzeniem (EWAT-B-C) będzie dostępna od lutego 2023 r., a wersja z swobodnym chłodzeniem wodnym (EWFT-B-C) będzie dostępna od kwietnia 2023 r. w srebrnych lub złotych wersjach wydajności, każda w dwóch konfiguracjach dźwiękowych, aby zapewnić maksymalną elastyczność działania.

Bibliografia

 1. Współczynnik efektywności energetycznej (EER) to stosunek mocy chłodniczej urządzenia do jego mocy wejściowej. https://www.daikin.co.uk/en_gb/faq/what-is-meant-by-the-terms-cop-and-eer-.html 
 2. Współczynnik sezonowej efektywności energetycznej (SEER) to wskaźnik efektywności oparty na sezonowej lub rocznej eksploatacji. https://www.daikin.co.uk/en_gb/faq/what-is-seasonal-efficiency--scop-and-seer-.html

O firmie


Daikin Industries Ltd.

Daikin Industries Ltd. z siedzibą w Osace w Japonii zatrudnia około 89 000 osób na całym świecie i osiągnęła sprzedaż na poziomie około 23,7 miliarda euro w roku podatkowym 2021 (21 kwietnia – 22 marca). Firma jest światowym liderem na rynku pomp ciepła i systemów klimatyzacyjnych oraz filtracji powietrza. Daikin Industries Ltd. jest jedynym producentem klimatyzacji na świecie, który samodzielnie opracowuje i produkuje wszystkie ważne komponenty, takie jak czynniki chłodnicze, sprężarki i elektronika.

Daikin Europe N.V.

Daikin Europe N.V. jest spółką zależną Daikin Industries Ltd. i wiodącym dostawcą technologii ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, i oczyszczania powietrza. Firma projektuje, produkuje i wprowadza na rynek szeroką gamę urządzeń, a także rozwiązania szyte na miarę dla celów mieszkaniowych, handlowych i przemysłowych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Do tej pory Daikin Europe N.V. zatrudnia ponad 12 000 pracowników w ponad 59 skonsolidowanych spółkach zależnych. Posiada 12 głównych zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w Belgii, Czechach, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Turcji, Austrii i Wielkiej Brytanii. Główna siedziba Daikin Europe Group znajduje się w Belgii w Ostendzie. Firma powstała w 1972 roku, produkcja w Europie rozpoczęła się w 1973 roku.

Daikin Airconditioning Central Europe

Daikin Air conditioning Central Europe została założona w 1999 roku z siedzibą w Wiedniu, Austria, jako spółka zależna Daikin Europe N.V. Portfolio firmy obejmuje produkty i rozwiązania do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, oczyszczania powietrza i chłodnictwa. Ponad 560 pracowników i 2500 partnerów odpowiada za sprzedaż i serwis w 16 krajach Europy Środkowo-Wschodniej (Austria, Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Węgry, Kosowo, Czarnogóra, Mołdawia, Macedonia Północna, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja i Słowenia). Dzięki aplikacji Your Daikin World w siedzibie głównej w Wiedniu, branża HVAC-R i sektor budowlany mają dostęp do nowoczesnego centrum doświadczeń do współtworzenia dostosowanych do potrzeb rozwiązań dla hoteli, sklepów, biur lub dużych zastosowań komercyjnych. Obejmuje również jedno z 9 ośrodków szkoleniowych w regionie Daikin Central Europe.

Daikin Airconditioning Poland Sp. z o.o.

Daikin Airconditioning Poland Sp.z o.o. została założona w 2001 roku z siedziba biura głównego w warszawie, jako spółka zależna Daikin Europe N.V. Prowadzi dystrybyjcje, doradztwo i serwis wszystkich urządzen oferowanych przez grupe Daikin na terenie polski. Oferuje Efektywne energetycznie i zaawansowane technologicznie rozwiazania do ogrzewania, klimatyzacji, chłoddzenia zarówno w obiektach komercyjnych, przemysłowych jak i w budownictwie indywidualnym. Posiada szereg biur regionalnych w całej polsce oraz oferuje swoje produkty i usługi poprzez siec autoryzowanych Partnerów w całym kraju.

 

Kontakt dla mediów

Doris Passler
Corporate Communications Daikin Central Europe
T.: +43 664 24 56 444
Mail: passler.d@daikin.at
Daikin Airconditioning Central Europe HandelsgmbH
Lemböckgasse 59/1/1
1230 Vienna
Austria

Agnieszka PIóro
Koordynator mdziału marketingu Daikin Airconditioning Poland Sp. z o.o.

T.: +48 691 89 22 80
Mail: pioro.a@daikin.pl
Daikin Airconditioning Poland Sp. z o.o.
ul. Krakowiakow 36
02-255 Warszawa
Polska

 • Daikin Emura z prestiżowym wyróżnieniem Good Design Award

  Nasz ostani model Daikin Emura otrzymał prestiżowe wyróżnienie w konkursie Good Design Award, dla najlepszych producentów technologii, którą co roku przyznaje Japan Institute of Design Promotion. Oznacza to, że jednostka trafi do albumu GDA, jako przykład wyjątkowo zaprojektowanego urządzenia.
 • Daikin-Central-Europe-kununu-Top-Company-2023

  Daikin Central Europe drugi rok z rzędu otrzymało nagrodę kununu Top Company

  Daikin Central Europe jest szybko rozwijającym się dostawcą systemów ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, oczyszczania powietrza. Centrala w Wiedniu zatrudnia ponad 200 pracowników i zarządza 16 rynkami w Europie Środkowej i Wschodniej.
 • Daikin ponownie wspiera polski sport

  Październik 2022, Warszawa – Daikin Airconditioning Polska nawiązuje współpracę z Polskim Związkiem Narciarskim oraz Aleksandrem Zniszczołem – polskim skoczkiem, członkiem kadry narodowej.

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?