Skip to main content

Notka prasowa

Daikin świętuje 50 lat innowacji w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce

Październik 2023

Daikin świętuje 50 rocznicę działalności w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.  


Przy tej okazji zorganizowano konferencję na temat zrównoważonego rozwoju, która odbyła się w Gandawie (Belgia). Głownymi tematemi było przejście na czystą energię oraz znaczenie współpracy między sektorem publicznym i prywatnym w celu stworzenia równych warunków działania dla niskoemisyjnych innowacji w zakresie ogrzewania i chłodzenia.  
W wydarzeniu wzięli udział międzynarodowi eksperci, partnerzy i dygnitarze ds. środowiska, w tym gość honorowy Jej Królewska Wysokość Księżniczka Astrid z Belgii oraz pani Laura Cozzi, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju, technologii i perspektyw w Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

50-years

Partnerzy w zielonej transformacji

Bruksela, 12 października 2023 r. – Firma Daikin, została strategicznie zlokalizowana w sercu Europy. Wybranie belgijskiego miasta Ostenda do założenia pierwszego zakładu produkcyjnego poza Japonią miało miejsce już w 1973 r., i było doniosłym wydarzeniem dla belgijskiej gospodarki. W tamtym czasie Daikin była dopiero drugą japońską firmą, która zainwestowała w Belgii.

  

„Nasza silna relacja obchodzi dziś 50 niezwykłych lat.  
Belgia oznacza innowacje i partnerstwo. Naszym największym atutem jest kapitał ludzki. Belgowie są ambitni, wysoko wykwalifikowani, dobrze wyszkoleni i wielojęzyczni. To właśnie sprowadza firmy takie jak Daikin do Belgii. Podzielamy japońską kulturę doskonałości i mamy tę samą długoterminową wizję lepszej przyszłości dla wszystkich. To czyni nas partnerami w zielonej transformacji i sojusznikami w walce ze zmianami klimatycznymi” – mówi premier Belgii Alexander De Croo.

 

Po pierwszej inwestycji w 1973 r. dokonanej przez japońską firmę Daikin Industry Limited w celu założenia Daikin Europe N.V. w Ostendzie jako spółki zależnej, nastąpiło wiele innych działań. Daikin Europe ma obecnie 52 podmioty zajmujące się sprzedażą i działa w 129 krajach w regionie EMEA, zatrudniając ponad 13 700 pracowników. Firma rozwija i wytwarza zdecydowaną większość swoich produktów w regionie na potrzeby lokalne. Daikin Europe posiada 12 ośrodków badawczo-rozwojowych i 14 zakładów produkcyjnych w Austrii, Belgii, Czechach, Niemczech, Włoszech, Arabii Saudyjskiej, Hiszpanii, Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Wielkiej Brytanii. A obecnie w budowie jest 15-sta fabryka ulokowana w Polsce która produkowała będzie pompy ciepła do budynków mieszkalnych, jej otwarcie zaplanowano na jesień 2024 r.

toshitaka-tsubouchi-president

Toshitaka Tsubouchi, President of Daikin Europe

Równe warunki działania w celu zwiększenia wykorzystania niskoemisyjnych instalacji grzewczych i chłodniczych.

 

Niedawne inwestycje Daikin w technologie i produkcję niskoemisyjną wzmacniają pozycję Daikin i Europy jako wiodących innowatorów na rzecz przyszłości neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla: 140 milionów euro na globalne centrum badawczo-rozwojowe w zakresie technologii grzewczej pomp ciepła w Gandawie w Belgii oraz 300 milionów euro za nowy zakład produkcyjny pomp ciepła pod Łodzią.

Toshitaka Tsubouchi, prezes Daikin Europe, mówi: „Pierwsze 50 lat naszej obecności w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki wyznacza dopiero początek roli firmy Daikin w przejściu na czystą energię. Ta zmiana nie jest łatwa, ale niezbędna. Wzywamy wszystkie rządy do stworzenia równych warunków działania dla technologii pomp ciepła w porównaniu z systemami opartymi na paliwach kopalnych. Wspólnie sprawmy, aby inwestowanie w energooszczędne i niskoemisyjne rozwiązania w zakresie ogrzewania i chłodzenia było satysfakcjonujące zarówno dla konsumentów, jak i firm. Przyniesie to korzyści całemu społeczeństwu.”

 

Połączenie pomp ciepła i energii elektrycznej to niezbędne elementy każdego planu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w przypadku ogrzewania i chłodzenia budynków. Razem rozwiewają obawy dotyczące bezpieczeństwa dostaw energii i stanowią realne rozwiązanie obecnego kryzysu klimatycznego. Należy wzmocnić obecne środki polityczne, aby umożliwić pompom ciepła wykorzystanie ich znacznego potencjału gospodarczego i środowiskowego, podobnie jak miało to miejsce w przypadku innych kluczowych technologii klimatycznych, takich jak panele słoneczne.

 

„W ubiegłym roku globalna sprzedaż pomp ciepła odnotowała dwucyfrowy wzrost w związku z rosnącymi obawami dotyczącymi klimatu i bezpieczeństwa energetycznego. Z naszych najnowszych danych i analiz wynika, że tendencja ta będzie się utrzymywać. Należy jednak wzmocnić wysiłki polityczne mające na celu usunięcie barier kosztowych i innych wyzwań, aby osiągnąć niemal podwojenie rocznego wzrostu sprzedaży w tej dekadzie, zgodnie z planem działania Międzynarodowej Agencji Energetycznej Net Zero do roku 2050”, mówi Laura Cozzi, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju, technologii oraz Perspektywy Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

 

Ogłoszenie Raportu Środowiskowego 2023

Dziś przypada także premiera raportu dotyczącego działań środowiskowych Daikin Europe za rok 2023 (region EMEA). W raporcie wyjaśniono wizję środowiskową firmy Daikin 2050, w tym plan działania firmy Daikin w zakresie klimatu oraz obszary docelowe (zakres 1, 2, 3 i 4) dotyczące działań w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla.

 

Plan działania firmy Daikin dotyczący klimatu i powiązane cele przedstawiono na ilustracji [1]. Daikin dąży do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla przez cały cykl życia (w tym całą fazę użytkowania i koniec życia) swoich produktów i usług do roku 2050. Przyjmując rok 2019 za rok bazowy, Daikin postawił sobie za cel osiągnięcie co najmniej 30% niższej emisji gazów cieplarnianych w 2025 r. i 50% redukcji w 2030 r. (w porównaniu ze scenariuszem Business As Usual, z uwzględnieniem wkładów w uniknięcie emisji). W roku finansowym 2022 Daikin osiągnął już redukcję o 14%.

W raporcie szczegółowo omówiono konkretne działania Daikin Europe mające na celu wsparcie zrównoważonych miast i społeczności w regionie EMEA, inicjatywy środowiskowe w fabrykach Daikin Europe (neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 r.) oraz korzyści pomp ciepła dla klimatu i środowiska.

Image [1]

our-roadmap

Uzyskaj dostęp do raportu z działań firmy Daikin Environmental za rok 2023, region EMEA (wersja angielska), tutaj: https://www.daikin-ce.com/en_us/about/responsibility/environmental-vision

 

Dostęp do globalnego raportu CSR firmy Daikin 2023 (wersja angielska) można uzyskać tutaj: https://www.daikin.com/csr/report

 

Prawa autorskie: Daikin Europe N.V.

O firmie

Daikin Airconditioning Poland Sp. z o.o.

Daikin Airconditioning Poland Sp.z o.o. została założona w 2001 roku z siedziba biura głównego w warszawie, jako spółka zależna Daikin Europe N.V. Prowadzi dystrybyjcje, doradztwo i serwis wszystkich urządzen oferowanych przez grupe Daikin na terenie polski. Oferuje Efektywne energetycznie i zaawansowane technologicznie rozwiazania do ogrzewania, klimatyzacji, chłoddzenia zarówno w obiektach komercyjnych, przemysłowych jak i w budownictwie indywidualnym. Posiada szereg biur regionalnych w całej polsce oraz oferuje swoje produkty i usługi poprzez siec autoryzowanych Partnerów w całym kraju.

 

Daikin Europe N.V.

Daikin Europe N.V. jest spółką zależną Daikin Industries Ltd. i wiodącym dostawcą technologii ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, i oczyszczania powietrza. Firma projektuje, produkuje i wprowadza na rynek szeroką gamę urządzeń, a także rozwiązania szyte na miarę dla celów mieszkaniowych, handlowych i przemysłowych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Do tej pory Daikin Europe N.V. zatrudnia ponad 12 000 pracowników w ponad 59 skonsolidowanych spółkach zależnych. Posiada 12 głównych zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w Belgii, Czechach, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Turcji, Austrii i Wielkiej Brytanii. Główna siedziba Daikin Europe Group znajduje się w Belgii w Ostendzie. Firma powstała w 1972 roku, produkcja w Europie rozpoczęła się w 1973 roku.

 

Daikin Airconditioning Central Europe

Daikin Air conditioning Central Europe została założona w 1999 roku z siedzibą w Wiedniu, Austria, jako spółka zależna Daikin Europe N.V. Portfolio firmy obejmuje produkty i rozwiązania do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, oczyszczania powietrza i chłodnictwa. Ponad 560 pracowników i 2500 partnerów odpowiada za sprzedaż i serwis w 16 krajach Europy Środkowo-Wschodniej (Austria, Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Węgry, Kosowo, Czarnogóra, Mołdawia, Macedonia Północna, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja i Słowenia). Dzięki aplikacji Your Daikin World w siedzibie głównej w Wiedniu, branża HVAC-R i sektor budowlany mają dostęp do nowoczesnego centrum doświadczeń do współtworzenia dostosowanych do potrzeb rozwiązań dla hoteli, sklepów, biur lub dużych zastosowań komercyjnych. Obejmuje również jedno z 9 ośrodków szkoleniowych w regionie Daikin Central Europe.

 

Daikin Industries Ltd.

Daikin Industries Ltd. z siedzibą w Osace w Japonii zatrudnia około 89 000 osób na całym świecie i osiągnęła sprzedaż na poziomie około 23,7 miliarda euro w roku podatkowym 2021 (21 kwietnia – 22 marca). Firma jest światowym liderem na rynku pomp ciepła i systemów klimatyzacyjnych oraz filtracji powietrza. Daikin Industries Ltd. jest jedynym producentem klimatyzacji na świecie, który samodzielnie opracowuje i produkuje wszystkie ważne komponenty, takie jak czynniki chłodnicze, sprężarki i elektronika.

 

Kontakt dla mediów

Sofie Sap - Corporate Communication Manager

(Dutch/French/English)

tel: +32 472 580 482

mail: sap.s@daikineurope.com

Daisuke Kakinaga - Corporate Communication Manager

(Japanese/English)

tel: +32 465 462 321

mail: kakinaga.d@bxl.daikineurope.com

 

Agnieszka PIóro
Koordynator działu marketingu Daikin Airconditioning Poland Sp. z o.o.

tel.: +48 691 89 22 80
mail: pioro.a@daikin.pl
Daikin Airconditioning Poland Sp. z o.o.
ul. Krakowiakow 36
02-255 Warszawa
Polska

Powiązane treści

 • just-how-you-like-it-daikin

  Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularnym i coraz częściej preferowanym wyborem do ogrzewania domów

  Niedawne badanie GfK zlecone przez Daikin Central Europe ujawnia podejmowanie decyzji i zachowania zakupowe właścicieli domów i inwestorów w kategorii pomp ciepła w dziewięciu krajach Europy Środkowej i Wschodniej.
 • just-how-you-like-it-daikin

  Współpraca ze Stowarzyszeniem Młodych "Tęcza"

  Wspieranie społeczności lokalnych oraz organizacji non-profit stanowi tak zwany element działania CSR wielu firm. Jednym z przykładów takiego pozabiznesowego zaangażowania i hojności jest inicjatywa Daikin Airconditioning Poland.
 • just-how-you-like-it-daikin

  Daikin partnerem Polskiego Związku Narciarskiego

  Szczyrk, 5 sierpnia 2023 - przy okazji letniego FIS Grand Prix, nastąpiło symboliczne podpisanie umowę o współpracy między Daikin Airconditioning Polska, a Polskim Związkiem Narciarskim.

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?