
Historia klimatyzacji sięga czasów starożytnych Egipcjan, ale prekursor współczesnego klimatyzatora, jaki znamy dzisiaj, został wynaleziony stosunkowo niedawno, na początku XX wieku.
Szczególnie w ostatniej dekadzie w całej Europie wzrosło wykorzystanie klimatyzatorów w gospodarstwach domowych. Od razu nasuwa się myśl, że wraz ze wzrostem temperatur i gorętszymi latami ludzie instalują klimatyzatory ze względu na ich zdolność chłodzenia. Oczywiście, chociaż jest to istotny czynnik, ludzie zwracają się również do klimatyzatorów jako kompleksowego rozwiązania zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania domów. Nowoczesne klimatyzatory, zwane również pompami ciepła typu powietrze-powietrze, są niezwykle energooszczędne, wykorzystując dużą część energii odnawialnej do zasilania systemu. Nie tylko zmniejsza to rachunki za energię, ale jest również o wiele bardziej przyjazną dla środowiska opcją niż tradycyjne systemy ogrzewania gazowego lub elektrycznego.
Przyczyny rozwoju klimatyzacji
Zmiany w projekcie architektonicznym
Czy kiedykolwiek wszedłeś do starego zamku lub kościoła w upalny letni dzień i poczułeś natychmiastowy spadek temperatury? Cechą wspólną wszystkich zabytkowych budynków w całej Europie są grube ściany i wysokie sufity. Ten projekt architektoniczny oznaczał, że konstrukcje te pozostają chłodne latem i zatrzymują ciepło zimą. Nowoczesne domy nie mają już tej wbudowanej funkcji, dlatego potrzebne są alternatywne metody chłodzenia i ogrzewania.
Klimatyzacja zwiększa produktywność
Historia współczesnej klimatyzacji wskazuje, że systemy klimatyzacji zostały najpierw opracowane do użytku w miejscu pracy. Początkowo wynaleziono klimatyzację w celu utrzymania stałego klimatu do zapewnienia jakości produktów przy procesie produkcji. Stwierdzono, że utrzymywanie klimatu w pomieszczeniach o stałej temperaturze i wilgotności otoczenia zwiększa produktywność siły roboczej.
Komputery, technologia i medycyna wymagają klimatyzacji
Wraz z rozwojem przemysłu komputerowego klimatyzacja stała się koniecznością, aby utrzymać sprzęt w stałej temperaturze, aby zapobiec jego przegrzaniu i wyłączeniu. Klimatyzacja jest obecnie niezbędna w ogromnej liczbie serwerowni w Europie i na świecie. Podobnie w dziedzinie medycyny, stałe temperatury są niezbędne w farmaceutycznych laboratoriach badawczo-rozwojowych, a także w szpitalach.
Klimatyzacja jest niezbędna dla istnienia i rozwoju ośrodków miejskich
Niektóre miasta, znane są ze swojego wpływu zarówno na biznes, jak i wypoczynek. Części południowej Europy, Ameryki, Japonii, Azji i Dubaju nie nadawałyby się do zamieszkania dla dużych populacji, gdby nie istaniały klimatyzacje.
Wzrost wykorzystania klimatyzatorów w domu ze względu na zmiany klimatyczne
W drugiej połowie XX wieku i aż do dnia dzisiejszego zmiany klimatu mają zauważalny wpływ na temperatury w większości regionów Europy. Oznacza to, że coraz więcej osób zaczyna wykorzystywać klimatyzatory do chłodzenia domów.
Nowoczesne pompy ciepła typu powietrze-powietrze to bardziej energooszczędny sposób na chłodzenie i ogrzewanie domu
Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie klimatyzacji zaowocowały systemami klimatyzacji, które ogrzewają i chłodzą Twój dom za pomocą energii pozyskiwanej z powietrza. Klimatyzatory Daikin Klimatyzacja, oczyszczacze powietrza, pompy ciepła | producent Daikin | Daikin zużywają około 20% energii elektrycznej, co daje im efektywność energetyczną A+++ ocena. Skutkuje to nie tylko niższymi rachunkami za energię, ale ma również znacznie mniejszy wpływ na środowisko.
Kalendarium historii klimatyzacji
- 2600 p.n.e
Starożytni Egipcjanie używali projektów architektonicznych do klimatyzacji powietrza. Stworzyli naturalną wentylację w budynkach, aby zapewnić im chłód w środku. Zastosowali również metodę chłodzenia wyparnego, zawieszając mokre maty trzcinowe nad drzwiami i oknami.
- 312 p.n.e do 226 r.n.e
W czasach Cesarstwa Rzymskiego zbudowano rozległą sieć akweduktów. Podczas gdy podstawową rolą było transportowanie wody tam, gdzie była potrzebna, opracowali również sposób wykorzystania zimnej wody z akweduktów jako formy wczesnej klimatyzacji. Bogaci ludzie tamtych czasów pompowali zimną wodę do rur w ścianach, dzięki czemu ich dom był chłodny w miesiącach letnich.
- II wiek
Ding Huan, rzemieślnik z czasów dynastii Han w Chinach, wynalazł obrotowy wentylator o szerokości 3 metrów napędzany siłą ludzkich mięśni, który służył do chłodzenia członków dworu cesarskiego. Zostało to później przystosowane do napędzania wodą z fontann, powstały spray dodał chłodzenie wyparne do tego wczesnego systemu klimatyzacji.
- V wiek
Istnieją historyczne odniesienia do łapaczy wiatru opracowanych na Bliskim Wschodzie już w V wieku. Wieże te zostały zbudowane na dachach i, jak sama nazwa wskazuje, zostały zaprojektowane tak, aby wychwytywać chłodną bryzę i kierować ją w dół do domu.
- 18 wiek
W 1748 roku William Cullen, profesor uniwersytetu w Glasgow, jako pierwszy zademonstrował wpływ chłodzenia wyparnego na chłodzenie.
- 19 wiek
W 1820 r. brytyjski naukowiec Michael Faraday odkrył, że przy użyciu sprężonego skroplonego amoniaku otaczające powietrze może zostać schłodzone, gdy pozwoli się mu odparować. W 1842 roku amerykański lekarz, dr John Gorrie, wpadł na pomysł wykorzystania kompresji do obniżenia temperatury w celu wytworzenia lodu. Wykorzystał tę koncepcję do chłodzenia pomieszczeń szpitalnych na Florydzie.
XX wiek
• 1902: Na przestrzeni wieków stosowano różne metody klimatyzacji powietrza, ale prawdopodobnie najbardziej znanym wynalazcą klimatyzatora był Willis Carrier. W 1902 roku zbudował pierwszą elektryczną jednostkę klimatyzacyjną, co zapoczątkowało klimatyzację, jaką znamy dzisiaj. Pierwotnie wynalazek został opracowany w celu kontrolowania wilgotności w celu ochrony papieru i tuszu w drukarni wydawniczej w USA. Jednak efektem ubocznym było to, że powietrze zostało schłodzone, pracownicy czuli się bardziej komfortowo, a wydajność wzrosła.
• 1903: na nowojorskiej giełdzie zainstalowano pierwszy biurowy system klimatyzacji.
• 1910: pierwszy klimatyzator do domu został zainstalowany w rezydencji w Minneapolis, USA. Miał ponad 6 metrów długości i 2 metry wysokości.
• 1920 - 1930: opinia publiczna po raz pierwszy zapoznała się z klimatyzacją w kinach. Kina zainwestowały w klimatyzację, aby w miesiącach letnich przyciągać ludzi do swoich chłodnych wnętrz.
• 1931: wynaleziono pierwszy klimatyzator do pojedynczych pomieszczeń. Mogło to stać na parapecie okiennym i było wentylowane przez okno.
• Lata pięćdziesiąte: Po drugiej wojnie światowej klimatyzatory stały się bardziej kompaktowe i tańsze, a klimatyzatory stały się bardziej popularne do użytku domowego.
Jaka jest przyszłość klimatyzacji w domu?
Według raportu The Future of Cooling opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energii w 2018 roku, klimatyzacja odpowiada za prawie 20% całkowitego zużycia energii elektrycznej na świecie. Dlatego tak ważne jest, aby technologia koncentrowała się na zapewnieniu, że pomimo wzrostu wykorzystania klimatyzatorów w domach, będzie on tak wydajny, jak to tylko możliwe i będzie miał minimalny wpływ na środowisko.
Droga naprzód polega na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii w ramach technologii wykorzystywanej do ogrzewania i chłodzenia naszych domów. Rozwój Daikin już teraz wykorzystuje energię z powietrza jako główne źródło zasilania dla klimatyzacji. To, w połączeniu z technologią inwerterową do regulacji prędkości silnika, sprawiło, że nasze klimatyzatory mają wysokie wskaźniki efektywności energetycznej. Połączenie zarówno chłodzenia, jak i ogrzewania sprawia, że klimatyzatory Daikin są wszechstronnie wydajnymi i ekonomicznymi środkami do utrzymania komfortowego klimatu w całym domu przez cały rok.
Celem firmy Daikin jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r., [https://www.daikin.eu/en_us/press-releases/daikin-europe-nv-unveils-ambitious-5-year-plan-to-invest-840 -million-and-create-4000-jobs.html] w celu osiągnięcia 30% redukcji emisji dwutlenku węgla do 2025 r. W ramach tego planu nadal promujemy technologię pomp ciepła jako energooszczędną alternatywę dla tradycyjnego spalania technologii grzewczej, a także dążenie do dalszego rozwoju klimatyzacji, który przyczyni się do poprawy oszczędności energii i zmniejszenia wpływu na środowisko.
