Dlaczego warto wybrać pompy ciepła?
Obecnie europejskie zasoby budowlane są odpowiedzialne za około 36% całej emisji CO2 w UE. Biorąc pod uwagę, że prawie 50% końcowego zużycia energii w Unii Europejskiej jest wykorzystywane do ogrzewania i chłodzenia, z czego 80% w budynkach, potencjał do dekarbonizacji tego sektora jest ogromny.
- Pompy ciepła są rozwiązaniem sprawdzonym, a Europa dysponuje technologią, doświadczeniem i inwestycjami umożliwiającymi dalszy ich rozwój. Od domów jednorodzinnych po domy wielorodzinne, od renowacji po nowe budynki, od małych po duże budynki handlowe i zakłady przemysłowe - pompy ciepła są dziś gotowe i są zgodne z koncepcją Zielonego Ładu UE.
- Pompy ciepła to nisko-emisyjna technologia grzewcza. Na każdą kilowatogodzinę wymaganego ciepła, wpływ pompy ciepła na emisję dwutlenku węgla stanowi obecnie około połowy wysoko-sprawnego kotła gazowego, przy jeszcze niższym potencjale śladu węglowego z powodu dalszej dekarbonizacji produkcji energii elektrycznej w UE.
- Pompy ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii, takie jak energia cieplna z powietrza, wody lub gruntu. Te odnawialne źródła energii są szeroko dostępne w Europie; nie trzeba ich importować.
- Pompy ciepła będą w coraz większym stopniu wykorzystywać energię elektryczną ze źródeł odnawialnych i są na najlepszej drodze, aby stać się rozwiązaniem w pełni neutralnym dla klimatu.
- Oprócz tego, pompy ciepła są niezbędne, aby umożliwić zbilansowanie sieci energetycznej, wspierając tym samym dalsze wdrażanie produkcji energii odnawialnej
Inwestycja w pompy ciepła pobudza również wzrost gospodarczy w UE, ponieważ produkty te są szeroko opracowywane i produkowane w Europie. Dla przykładu, Daikin posiada europejskie centrum badawczo-rozwojowe i 5 fabryk w Europie związanych z technologią pomp ciepła.
Każde euro zainwestowane w technologię pomp ciepła to euro zainwestowane w tworzenie lokalnych miejsc pracy. Cała branża pomp ciepła zatrudnia obecnie w Europie 225 tys. osób. Nowe i dalsze inwestycje w ogrzewanie ze źródeł odnawialnych przyniosą korzyści nie tylko gospodarce europejskiej, ale również środowisku.
Koniec z zachętami dla węgla
Zgodnie z inicjatywą Zielonego Ładu UE, decydenci w państwach członkowskich UE mogą działać na dwóch poziomach, aby osiągnąć dekarbonizację:
Po pierwsze, państwa członkowskie UE mogą zobowiązać się do zaprzestania korzystania z paliw kopalnych. Konieczne jest wycofanie najbardziej zanieczyszczających systemów grzewczych. Austria nie zezwala od stycznia 2020 roku na instalowanie kotłów olejowych w nowych budynkach. To znakomita inicjatywa. Decydenci mogą uniknąć zachęcania do stosowania paliw kopalnych. Nawet dziś mamy do czynienia z bezpośrednimi lub pośrednimi zachętami do stosowania kotłów olejowych lub gazowych, ze względu na przykład na inne opodatkowanie pomp ciepła w porównaniu z kotłami.
Po drugie, technologie odnawialne również wymagają realizowania koncepcji równych szans. Różnica między cenami energii elektrycznej i gazu w wielu państwach członkowskich jest zbyt duża, aby uczynić pompę ciepła atrakcyjną ekonomicznie inwestycją dla obywateli UE. Zachęty mogą przez pewien czas wypełnić tę lukę, ale na dłuższą metę koszt energii powinien bardziej odzwierciedlać intensywność emisji dwutlenku węgla. Ceny za emisję dwutlenku węgla mogą przyczynić się do dalszej redukcji emisji poprzez rozszerzenie unijnego systemu handlu przydziałami emisji (ETS) na wszystkie emisje ze spalania paliw kopalnych w budynkach oraz zmianę dyrektywy w sprawie opodatkowania energii.