Skip to main content

Arteparc Meylan

Grenoble, Francja

Pompy ciepła Daikin VRV przyczyniają się do niskiego poziomu emisji dwutlenku węgla w kompleksie biurowym Arteparc, wyróżnionym etykietą HQE „excellent”

Nowy kompleks handlowy Arteparc zlokalizowany w parku technologicznym Inovallee w Meylan, Grenoble, pokazuje, sposób w jaki deweloperzy i producenci sprzętu współpracują ze sobą w celu oferowania nowych budynków o niskiej emisji dwutlenku węgla, które spełniają najwyższe standardy zrównoważonego rozwoju. Potwierdza to certyfikat HQE Excellent, przyznawany przez francuski znak zielonego (ekologicznego) budownictwa HQE (Haute Qualité Environnementale).

Ten duży, nowy kompleks handlowy, realizowany wspólnie z Banque des Territoires, kierowany przez Grupę Artea, głównego gracza na rynku nieruchomości we Francji i Europie, obejmuje ponad 25 000 m2 powierzchni użytkowej, rozmieszczonej w sześciu budynkach. Pierwsze trzy zostały już ukończone z zastosowaniem niskoemisyjnych pomp ciepła VRV firmy Daikin.

Projekt wyróżnia się wysoką jakością wzornictwa i konstrukcji, jest zbudowany w celu uzyskania certyfikatu BBC Effinergie E2C-1 i zgodny z francuskimi przepisami RE2020, które mają na celu zmniejszenie zarówno zużycia energii, jak i wpływu nowych budynków na emisję dwutlenku węgla w całym okresie ich eksploatacji.

Skupiając się na zmniejszeniu oddziaływania na środowisko, Grupa Artea zbadała każdy aspekt budowy, od elektrowni słonecznej na dachu, po kompozytową okładzinę elewacji wykonaną w 95% z przetworzonych wiórów drewnianych, izolację o wysokiej skuteczności i energooszczędne systemy sterowania klimatem.

Komplikacje geologiczne występujące w czasie budowy doprowadziły do zwiększenia użycia betonu. ARTEA i biuro projektowe Ingégroup dokonały przeglądu danych w celu ustalenia środków kompensujących dodatkowe oddziaływanie emisji dwutlenku węgla.

Zapewniając lepsze doświadczenia użytkowników, kompleks dodatkowo promuje dobre samopoczucie poprzez udogodnienia na miejscu, w tym wybór restauracji na tarasie i na dachu, przestrzenie co-workingowe, ekologiczny sklep spożywczy, obiekty sportowe, krytą ścieżkę rowerową i punkty ładowania pojazdów elektrycznych na parkingu samochodowym.

Rozwiązanie VRV5 firmy Daikin zostało wybrane przez ARTEA, aby zapewnić komfortowe sterowanie klimatem przy niskim poziomie niskim poziomie śladu węglowego, co pomogło w uzyskaniu certyfikatu HQE „excellent”. Następna generacja urządzeń serii VRV-5 pracuje z użyciem czynnika chłodniczego R-32 o niskim współczynniku GWP, który oferuje GWP niższy o 70% w porównaniu z tradycyjnymi systemami z czynnikiem R-410A. Dzięki bardzo wysokiej sprawności sezonowej, system VRV 5 serii S został opracowany dla zapewnienia najwyższej trwałości w całym okresie eksploatacji, minimalizując zarówno potencjalne bezpośrednie, jak i pośrednie oddziaływanie czynnika chłodniczego.

bg-image

Meylan Arteparc, przełomowy projekt spełniający najwyższe standardy, ustawia poprzeczkę w projektowaniu przyszłościowych budynków, które konsekwentnie zapewniają wydajność energetyczną i komfort.

Wymagania projektu

Klimatyzacja
Kurtyna powietrzna
Oczyszczanie powietrza
Sterowanie
Ogrzewanie
Ciepła woda
Chłodnictwo
Wentylacja

Rok instalacji

2020

Zainstalowane systemy

  • 102 systemy VRV5 serii S
  • 465 jednostek wewnętrznych

Firmie Daikin zlecono dostarczenie systemów sterowania klimatem dla czterech nowych budynków. W sumie zamontowano 102 jednostki VRV 5-S w wersjach 4, 5 i 6 HP, połączonych z 465 jednostkami wewnętrznymi.

Badania podjęte w trakcie rozwoju dotyczyły również przepływów powietrza w celu zoptymalizowania całej instalacji.

Podejście oparte na współpracy

Współpraca pomiędzy Grupą ARTEA, biurem projektowym Ingégroup, instalatorem Climacool i kierownictwem technicznym Daikin, miała zasadnicze znaczenie dla pomyślnego zakończenia tego projektu, który obejmował innowacyjne, nowe produkty na rynku. Ścisła współpraca zapewniła optymalizację wydajności systemu w celu spełnienia wysokich standardów grupy ARTEA, jak również wymagań budynku i odczuć użytkowników. System będzie monitorowany w celu dalszej optymalizacji efektywności energetycznej rozwiązania VRV.

Dzięki sprawdzonym wynikom z etykietą niskiej emisji dwutlenku węgla HQE, grupa ARTEA planuje drugą fazę instalacji, zaplanowaną na koniec 2022 roku, z najnowszym systemem VRV 5 z odzyskiem ciepła firmy Daikin: VRV 5 Heat Recovery.

Innowacja firmy Daikin pomaga poprawić efektywność środowiskową budynków komercyjnych i promować dobre samopoczucie użytkowników

Plany na przyszłość

Pompy ciepła Daikin oraz porady ekspertów firmy Daikin odgrywają zasadniczą rolę w pomocy w dekarbonizacji komercyjnych

budynków.

Od narodzin systemu VRV w 1982 roku, firma Daikin nieustannie koncentruje się na innowacjach, dążąc do uzyskania wysokiej sprawności całorocznej i niskiego oddziaływania czynnika chłodniczego, dzięki alternatywnym rozwiązaniom o niższym współczynniku GWP oraz wsparciu ponownego wykorzystania czynników chłodniczych w celu zachowania ważnych zasobów naturalnych.

Dowiedz się więcej

Pompy ciepła VRV dostarczają ciepło i chłód, aby zapewnić komfortowe środowisko pracy przez cały czas.

Inteligentne sterowniki są integralną częścią rozwiązania, umożliwiając regulację strefową w celu zaspokojenia zróżnicowanych potrzeb użytkowników oraz śledzenie zużycia energii w celu optymalizacji działania systemu.

Pompy ciepła V`RV o małej wysokości są instalowane za dyskretnymi obudowami dla pełnego ukrycia.

Związane artykuły

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?