Skip to main content

Zmiany w przyznawaniu dotacji z programu Czyste Powietrze 2024

Program Czyste Powietrze

Od 1 lutego 2024 r. wejdą w życie zmiany w programie “Czyste powietrze”. Program mający na celu polepszenie jakości powietrza w Polsce przez usunięcie z domów starych kotłów i ograniczenie zanieczyszczenia powietrza cieszy się niezwykła popularnością. W związku z tym kryteria w programie zostaną zaostrzone, aby promować jakościowe rozwiązania grzewcze.

Co zmieniło się w zasadach programu Czyste Powietrz?

Program prowadzony od 2018 r. skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych i według założeń pokrywa nie tylko zamontowanie ogrzewania, ale również ocieplenie ścian, sufitu, wymianę okien czy drzwi – po to, aby za ogrzewanie płacić mniej. Dla istniejących jednorodzinnych budynków dotacja dotyczy wymiany źródła ciepła na nowoczesne, takie jak kotły paliwowe, systemy ogrzewania elektrycznego oraz pompy ciepła. Dodatkowo zakres przedsięwzięcia może obejmować docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii

 

Do 30 czerwca 2027r. można składać wnioski do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW). Wniosek składa się w wersji elektronicznej w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania urzędzie.

 

Najważniejsze zmiany w programie „Czyste Powietrze” 2024

  1. Zaostrzenie wymogów dotyczących dofinansowania na urządzenia grzewcze
  2. Wprowadzenie weryfikacji jakości pomp ciepła przeznaczonych do dofinansowania
  3. Wprowadzenie ZUM - internetowej bazy danych urządzeń i materiałów budowlanych dopuszczonych do dotacji Programu Czyste Powietrze.

Celem tych zmian jest odsianie nieuczciwych dystrybutorów zagranicznych urządzeń, w tym chińskich producentów. Urządzenia te często projektowane są dla cieplejszego klimatu i nie spełniają podstawowych parametrów technicznych, chociaż ich cena bywa zachęcająca.

Program Czyste Powietrze a rozwiązania grzewcze Daikin


Zmiany w programie idą w kierunku promocji jakościowych rozwiązań grzewczych. Tak się składa, że pompy ciepła Daikin zdecyodwanie wpisują się w- ten trend. Dzięki szerokiej gamie urządzeń grzewczych Daikin, właściciele istniejących domów jednorodzinnych mogą skorzystać z dofinansowania. Wszystkie pompy ciepła Daikin Altherma do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. kwalifikują się do Programu.

 

Pompa ciepła  Daikin Altherma

 

Celem programu rządowego jest ogólna poprawa jakości powietrza, poprzez zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń. Szczegółowe informacje na temat programu można uzyskać na stronie Ministerstwa Środowiska  oraz na stronach regionalnych WFOŚiGW.

bg-image

Daikin Altherma 3

Ostatnie uzupełnienie gamy urządzeń grzewczych Daikin oferuje najwyższy poziom komfortu, efektywności energetycznej, niezawodności oraz kontroli.

bg-image

Pytania?

Skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania dotyczące naszych urządzeń grzewczych.

Kolejne artykuły

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?