Skip to main content

Klimatyzacja

Serwisowanie i czyszczenie klimatyzacji - jak zacząć?

Nowoczesne klimatyzatory domowe działają jak marzenie. Chłodzą szybko, a jeśli są dodatkowo wyposażone w opcje oczyszczania powietrza, dają nam odświeżenie i zapewniają lepsze zdrowie. Aby jednak urządzenie działało jak najlepiej, trzeba o nie dbać. Należy regularnie czyścić, konserwować i przeprowadzać serwis klimatyzacji domowej.

Jak często należy przeprowadzać serwis i czyszczenie klimatyzacji domowej?

Serwisowanie powinno odbywać się nie rzadziej niż dwa razy w roku. W powszechnej opinii, najlepszy czas na tego typu przeglądy jest wiosną i jesienią, tuż przed i po zakończeniu lata. Jeśli mamy do czynienia z klimatyzacją zamontowaną w przestrzeni, w której często się kurzy lub tam, gdzie panuje wzmożony ruch (np. w sklepie lub w restauracji, czy w biurze), wtedy przegląd i czyszczenie powinny mieć miejsce już częściej.

Dlaczego należy dbać o klimatyzację?

Klimatyzacja powinna być sprawdzana pod kątem bezpieczeństwa i sprawności działania. Regularnie też należy ją czyścić. Zanieczyszczona klimatyzacja przyczynia się do obniżenia jakości powietrza, którym oddychamy. Nie do końca sprawny klimatyzator może natomiast nie tylko popsuć się i wymagać kosztownej naprawy, ale też może być ryzykowny w użytkowaniu. Im lepsza kondycja sprzętu, tym mniej energii elektrycznej będzie pobierał. Dodatkowo, sprawna klimatyzacja to brak problemów z nieprzyjemną wonią, która może się niekiedy wydzielać z urządzenia oraz cicha praca wiatraków. Warto więc porządnie przyłożyć się do szukania dobrego serwisanta oraz do tego, aby korzystać z jego usług regularnie.

Weryfikacja poprawności działania sprzętu

Dla bezpieczeństwa bardzo istotne jest, aby sprawdzanie, czy klimatyzator działa poprawnie, odbywało się przez doświadczoną osobę, która zna pracę konkretnych układów, potrafi ocenić stan filtrów, parownika, sterowników oraz wie, jak wychwycić ewentualne usterki. Kompleksowa konserwacja klimatyzacji domowej powinna obejmować też stan sieci: przewodów i instalacji doprowadzającej prąd do urządzenia.

Oczyszczanie klimatyzacji

Poza sprawnym działaniem klimatyzacji i zapobieganiem jej usterek, bardzo ważne jest regularne oczyszczanie jej z pleśni, grzybów, wirusów i bakterii, które wiatraki klimatyzacji wprowadzają do pomieszczenia. Na rynku istnieją firmy, które przeprowadzają ozonowanie klimatyzacji domowej. Ta metoda czyszczenia jest jedną z najlepszych, bo pozwala na odświeżenie sprzętu wszędzie tam, gdzie nie da się dotrzeć zwykłymi narzędziami czyszczącymi. Jest to też sposób na dogłębne i dokładne odgrzybianie klimatyzacji domowej.

Grzyby, które z czasem porastają nieczyszczoną klimatyzację, można usunąć również metodą ultradźwiękową (do urządzenia wprowadza się płyn dezynfekujący, a następnie oddziałuje na klimatyzator urządzeniem emitującym dźwięki o odpowiedniej częstotliwości) oraz metodą piankową (w tym przypadku parownik spryskiwany jest pianką grzybobójczą za pomocą specjalnego wężyka)

Czyszczenie filtrów klimatyzacji domowej

Na koniec pamiętajmy: zlecając przegląd, serwis i czyszczenie klimatyzacji domowej specjalistycznej firmie, należy wiedzieć, że filtry w urządzeniach domowych tego typu są wielokrotnego użytku. To oznacza, że usługa czyszczenia powinna obejmować również czyszczenie filtrów.

bg-image

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?