Daikin kupuje AHT Cooling Systems

Daikin kupuje producenta komercyjnych urządzeń chłodniczych AHT Cooling Systems za nieco ponad 100 miliardów jenów japońskich (tj. 880 milionów euro).

AHT Cooling Systems z siedzibą w Rottenmann w Austrii, jest jednym z wiodących producentów lodówek i zamrażarek dla supermarketów. Wśród swoich klientów ma sieci takie jak Aldi i Lidl.

ATH Cooling Systems oprócz głównej fabryki w Rottenmann posiada zakłady produkcyjne w Chinach, Brazylii i USA oraz 12 oddziałów sprzedaży w tym filie w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Posiada też własną jednostkę zajmującą się badaniami, rozwojem i innowacjami i zatrudnia ponad 1800 osób. Grupa AHT jest własnością Bridgepoint Capital od listopada 2013 roku. Obrót w 2016 roku wyniósł 399 milionów euro. AHT Cooling Systems GmbH w swoich urządzeniach wykorzystuje również propan.

Daikin, z centralą w Osace w Japonii, jest uznawany za światowego lidera w technologii klimatyzacji, zatrudniając 70 000 pracowników i sięgając obrót 17 miliardów dolarów (2017) w ponad 150 krajach. Daikin Europe N.V. jest spółką zależną od japońskich przedsiębiorców Daikin Industries, Ltd.

Przypomnijmy, że Daikin w lutym 2018 Daikin Europe N.V. nabył hiszpańskiego dewelopera systemu CO2 Tewis, a z początkiem listopada przejął fińską firmę Recair Oy, wzmacniając swoją pozycję w krajach skandynawskich. Od roku 2016 jest też właścicielem włoskiego producenta Zanotti, którego zakupił za 98 milionów euro. 

Po uzyskaniu dużego udziału w rozwijającym się rynku klimatyzacji w Azji, szczególnie w Indiach, Daikin zamierza rozszerzyć działalność w Afryce, gdzie uznanymi gigantami są południowokoreańska LG Electronics i chiński Haier.

 

Kolejne artykuły