Skip to main content

Ogrzewnie

6 sposob dzięki którym pompy ciepła są bardziej wydajne niż tradycyjne grzejniki

Krajowe zużycie energii

Ogrzewanie i ciepła woda odpowiadają za największą część zużycia paliwa w gospodarstwach domowych w Europie. Statystyki Eurostatu pokazują, że ogrzewanie pomieszczeń odpowiada za 63% zużycia energii, a kolejne 15% zużywa się na podgrzewanie wody. Obecnie gaz ziemny jest najczęściej używanym paliwem w obu przypadkach. W 2020 roku 32% zużycia energii w gospodarstwach domowych pochodziło z gazu, a następnie energii elektrycznej na poziomie 25%. Z tego 74% gazu wykorzystano do ogrzewania, a 19% do ciepłej wody, podczas gdy tylko 13% energii elektrycznej przeznaczono na ogrzewanie, a 12% na ciepłą wodę.

Dlaczego powinniśmy zrezygnować z tradycyjnych systemów grzewczych?

Dla przyszłości naszego środowiska należy znacznie ograniczyć spalanie paliw kopalnych do ogrzewania domów. Istnieją różne rodzaje kotłów gazowych, ale niezależnie od tego, czy masz kocioł dwufunkcyjny, tylko grzewczy, czy kocioł systemowy, wszystkie wytwarzają ciepło w ten sam sposób, spalając gaz w szczelnej komorze. Wytworzone ciepło ogrzewa następnie wodę za pośrednictwem wymiennika ciepła, a woda przepływa do instalacji grzewczych i ciepłej wody użytkowej w domu. Kotły olejowe działają w podobny sposób, spalając olej w celu podgrzania wody przez wymiennik ciepła. Niezależnie od poprawy wydajności kotłów gazowych w ostatnich latach, nadal wiążą się one ze spalaniem paliw kopalnych, które powodują emisję dwutlenku węgla.

 

Komisja Europejska planuje zakończyć sprzedaż kotłów na paliwa kopalne w nadchodzących latach, a niektóre kraje mają już ustalone daty. Na przykład Austria wprowadza zakaz instalowania kotłów gazowych w nowych budynkach już od 2023 roku. To strategiczne odejście od tradycyjnych systemów ogrzewania gazowego oznacza, że nadszedł czas, aby rozważyć alternatywne opcje.

Wykorzystanie pomp ciepła do ogrzewania domu

W miarę jak alternatywy dla tradycyjnych kotłów gazowych stają się coraz bardziej dostępne, ludzie stają się coraz bardziej świadomi ich zalet jako wydajnych i niedrogich długoterminowych rozwiązań ogrzewania domu. W ostatnich latach zaobserwowano wzrost instalacji pomp ciepła jako bardziej opłacalnego i przyjaznego dla środowiska systemu ogrzewania i ciepłej wody użytkowej woda. Dane Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA) pokazują, że w 2021 roku sprzedaż pomp ciepła w Europie wzrosła o 34%, co jest najwyższym dotychczasowym wzrostem. W 21 krajach sprzedano 2,18 miliona jednostek pomp ciepła, prawie 560 000 więcej niż w poprzednim roku, a liczba ta według przewidywań EHPA będzie nadal rosła w nadchodzących latach. Pompy ciepła stanowią obecnie około 14% unijnego rynku grzewczego, co pozwala uniknąć emisji 44 mln ton dwutlenku węgla.

Różne typy pomp ciepła

Każdy typ pompy ciepła działa na tej samej podstawowej zasadzie przenoszenia energii cieplnej z zewnątrz do wewnątrz w celu zapewnienia ciepła i ciepłej wody w domu. Wszystkie pompy ciepła oferują te same ogólne korzyści, jeśli chodzi o wydajność i zrównoważony rozwój, ale każda z nich jest dostosowana do konkretnej sytuacj

 

Niskotemperaturowe pompy ciepła powietrze/woda idealnie nadają się do nowych domów, gdzie można je zamontować wraz z nowoczesnymi emiterami, takimi jak grzejniki niskotemperaturowe, konwektory pompy ciepła lub ogrzewanie podłogowe. Wysoko- i średniotemperaturowe pompy ciepła typu powietrze/woda to najlepszy wybór w przypadku wymiany starych kotłów lub w przypadku renowacji domów, w których chcesz korzystać z zalet pompy ciepła przy jednoczesnym zachowaniu istniejących instalacji rurowych i grzejników.

 

Pompy ciepła powietrze-powietrze, znane również jako klimatyzatory, z jedną lub kilkoma jednostkami wewnętrznymi podłączonymi do jednej jednostki zewnętrznej, mogą być instalowane w każdym domu, a także mogą być łączone z podgrzewaczem wody w celu pełnego ogrzewania domu i ciepłej wody rozwiązanie. Gruntowe pompy ciepła są najbardziej przyjazną dla środowiska opcją i najlepiej sprawdzają się w nowych domach lub renowacjach na dużą skalę, gdzie możliwe jest zainstalowanie wymaganych sond pod ziemią. Pompy ciepła to wciąż stosunkowo nowa koncepcja dla wielu osób, więc myśląc o wprowadzeniu dość znaczącej zmiany i znacznej początkowej inwestycji, ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób technologia pompy ciepła jest bardziej wydajna niż korzystanie z tradycyjnego domu opartego na gazie lub oleju System grzewczy.

Pompy ciepła wykorzystują energię odnawialną

Pompy ciepła są zasilane nawet w 75% energią odnawialną z powietrza zewnętrznego. Gruntowe pompy ciepła są jeszcze bardziej wydajne, wykorzystując potencjalnie ponad 80% energii odnawialnej wydobywanej z gruntu. Aby system był naprawdę zrównoważony, pozostała energia elektryczna potrzebna do zasilania pompy ciepła powinna również pochodzić ze źródeł odnawialnych, takich jak energia słoneczna lub wiatrowa.

Pompy ciepła mają lepszy współczynnik konwersji energii na ciepło

Wytwarzanie ciepła poprzez spalanie paliw kopalnych jest mało wydajne i biorąc pod uwagę straty eksploatacyjne i ograniczenia fizyczne, sprawność jest zawsze mniejsza niż 100%. Kocioł gazowy zamieni 1 kW energii pierwotnej z gazu w około 0,9 kW energii cieplnej. Współczynnik konwersji energii dla pomp ciepła jest znacznie lepszy. Pompa ciepła może wykorzystać do 3 kW energii cieplnej z 1 kW energii pierwotnej z elektryczności, co czyni ją 3 do 4 razy bardziej wydajną energetycznie.

Pompy ciepła charakteryzują się niską emisją dwutlenku węgla

Kotły gazowe lub olejowe wytwarzają ciepło poprzez spalanie paliw kopalnych, które emitują dwutlenek węgla do atmosfery. Z drugiej strony pompy ciepła mają bardzo niewielki wpływ na środowisko. Zamiast wytwarzać ciepło, pompa ciepła przenosi energię cieplną z jednego miejsca do drugiego, pobierając ją z powietrza zewnętrznego lub gruntu, aby zapewnić ciepło i ciepłą wodę w domu. Dzięki wykorzystaniu tych odnawialnych źródeł pompa ciepła ma bardzo niski wpływ na emisję dwutlenku węgla. Ponadto czynnik chłodniczy można poddać recyklingowi lub ponownie wykorzystać po zakończeniu cyklu życia urządzenia.

Pompy ciepła mają niższe koszty eksploatacji

Przy dużym udziale energii wytwarzanej przez pompy ciepła pochodzącej ze źródeł odnawialnych, do ich zasilenia potrzebna jest stosunkowo niewielka ilość energii elektrycznej. W całym okresie eksploatacji pompy ciepła ma to ogromny wpływ na koszty eksploatacji i czyni ją bardziej opłacalną opcją w porównaniu z eksploatacją kotła gazowego. Na przykład, w oparciu o średnie ceny z 2022 r., koszt eksploatacji nowego gazowego kotła kondensacyjnego w sezonie grzewczym wyniósłby około 839 euro, w porównaniu do 497 euro za pompę ciepła powietrze-powietrze typu multi+.

Pompy ciepła mają niskie wymagania konserwacyjne

Prawidłowo zainstalowana i użytkowana pompa ciepła wymaga niewielkiej konserwacji, aby nadal działać niezawodnie. Zaleca się coroczny serwis przez profesjonalistę, ale w przeciwieństwie do kotła gazowego, który może być konserwowany tylko przez zarejestrowanego inżyniera, niektóre podstawowe czynności można wykonać samodzielnie. Obejmują one procedury, takie jak czyszczenie filtrów i usuwanie liści z jednostki zewnętrznej w razie potrzeby, aby zapewnić, że pompa ciepła zawsze działa z maksymalną wydajnością.

Pompy ciepła mają dłuższą żywotność

Przy prawidłowym użytkowaniu i konserwacji średnia żywotność nowoczesnej pompy ciepła może sięgać nawet 20 lat. W porównaniu do oczekiwanej 10-15-letniej żywotności kotła gazowego, można oczekiwać, że pompa ciepła będzie działać znacznie dłużej. To, wraz z niższymi kosztami eksploatacji, zrekompensuje początkową inwestycję w instalację systemu.

 

Heat pumps are a much more efficient option when compared to traditional heaters which is why they are considered one of the best home heating solutions for the future. Add to this the further advantage of a cooling function and heat pumps are the ideal system to maintain a comfortable environment in your home year round. 

bg-image

Zapisz się na newsletter

Może zainteresuje Cię...

Znajdź więcej informacji

Dystrybutor w okolicy

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Znajdź więcej informacji

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?